menu
tytul: Motyle chronione w ramach Natury 2000tytul: Wczesnowiosenne motyletytul: Motyl, który lata w lutymtytul: Cytrynki wśród śniegu, pawiki na strychutytul: Osadnik wielkookitytul: Pokłonnik osinowiectytul: Strzępotek herotytul: Motyle leśne

Największe motyle

Motyle to jedna z najliczniejszych grup współczesnych owadów licząca ponad 350 tys. opisanych gatunków.

To również rząd owadów nie tylko ogromnie zróżnicowany pod względem ubarwienia, ale i wielkości ciała.

Wśród motyli spotykamy prawdziwe „karzełki” o rozpiętości skrzydeł nie przekraczającej 2 mm (!), jak i prawdziwe owadzie olbrzymy ze skrzydłami o rozpiętości ponad 30 cm. Zarówno najmniejsze, jak i największe motyle zaliczane są do Heterocera, zwanych potocznie ćmami.

Ale i wśród motyli dziennych można spotkać gatunki o imponujących rozmiarach. Powszechnie przyjmuje się, że największym motylem dziennym jest przedstawiciel pazi rajskich - Ornithoptera alexandrae, o rozpiętości skrzydeł prawie 28 cm. Co interesujące motyl ten został opisany przez słynnego lorda Waltera Rothschilda na podstawie okazów z południowo-wschodniej części Papui Nowej Gwinei. Gatunek ten zrobił na wspomnianym kolekcjonerze tak wielkie wrażenie, że postanowił dedykować go królowej Aleksandrze, żonie ówczesnego brytyjskiego króla Edwarda VII. Niestety współcześnie ten największy motyl dzienny świata jest jednocześnie jednym z najbardziej zagrożonych.

Największe nocne motyle to azjatycka pawica Attacus atlas oraz południowoamerykańska sówka Thyssania agrypina, które skrzydła mogą mieć rozpiętość do 30 cm. Jednak pierwsze miejsce w tej kategorii przyznaje się zwykle Attacus, z uwagi na zdecydowanie większą sumaryczna powierzchnię skrzydeł tego gatunku, w porównaniu do Thyssania.

W Polsce największe motyle również rekrutują się spośród motyli nocnych. Są nimi pawica gruszówka Saturnia pyri oraz zmierzchnica trupia główka Acherontia atropos Rozpietosć skrzydeł tych ciem sięga odpowiednio do 15 i 12 cm. Należy jednak ze „smutkiem” nadmienić, że oba gatunki są bardzo rzadko obserwowane, a pawica gruszówka nie była notowana w naszym kraju od kilkudziesięciu lat (ostatni raz w okolicach Zamościa).

oserwisie

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

motyle.php?dzial=2&kat=14&art=38

Osadnik wielkooki

Jak sugeruje nazwa polska i naukowa, zwana też w języku potocznym łacińską, motyle z tej podrodziny charakteryzują (...)


Pokłonnik osinowiec


Strzępotek hero


Motyle leśne


Najmniejsze motyle


Polskie kolibry


Niezwykłe mieniaki


Hibernacja i diapauza u motyli


Wędrówki południowych motyli w Europie


Motyle ważne gospodarczo


więcej


imgstopka
link terra