menu
tytul: Motyle – liście, motyle – osytytul: Modraszek oriontytul: O modraszku arionietytul: Zaloty i gody u motylitytul: Naturalni wrogowietytul: Przyczyny wymierania motylitytul: Motyle chronionetytul: Ochrona czynna motyli

Ogrody i szklarnie motyli

Na świecie żyje ponad 130.000 gatunków motyli. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby się dały zachęcić do zamieszkania w naszym ogrodzie?

Można to zrobić, uprawiając w nim kwiaty, które są dla nich atrakcyjne Ludzka ingerencja w środowisko naturalne przyczyniła się do zagrożenia niektórych gatunków, dlatego wykreowanie w ogrodzie oazy dla tych pięknych owadów jest dobrym pomysłem.
Decyzję o stworzeniu ogrodu dla motyli trzeba jednak wcześniej przemyśleć. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą zdecydować o sukcesie utworzenia takiego ogrodu.
Jeśli pragniemy przyciągnąć do swojego otwartego zieleńca motyle, musimy się pozbyć, lub przynajmniej ograniczyć, wszelkie zagrożenia, takie jak np. żywiące się owadami ptaki. To oznacza usunięcie karmników, poidełek, a nawet krzaków z jagodami czy miejsc sprzyjających ich gniazdowaniu. Jeśli uprawiamy owoce (czereśnie), to możliwe, że będziemy musieli z tego zrezygnować.

Ogrody dla motyli potrzebują wody. Możemy zbudować „poidełko” dla motyli, zakopując w ziemi płytki pojemnik. Wypełniamy go mieszanką ziemi i piasku, następnie nalewamy tyle wody, żeby piasek przestał ją wchłaniać. To zapewni motylom miłe miejsce do zaspokojenia pragnienia. Do takiego wodopoju systematycznie dolewamy wodę.

Są dwa typy roślin, których potrzebują motyle. Produkujące nektar oraz takie, które są pożywieniem dla ich larw. Jeżeli zapewnimy gąsienicom pożywienie w swoim ogrodzie, na pewno będą chętniej w nim przebywały, ale pamiętajmy, że są one niesłychanie żarłoczne, dlatego co jakiś czas będziemy musieli uzupełniać rośliny. Motyle lubią nektar różnych roślin. Każdy gatunek motyla ma inny kształt trąbki, co determinuje gatunek roślin, z jakich może pozyskiwać nektar. Odpowiednie do motylego ogrodu są m.in.: astry, budleje, geranium, wiciokrzewy, wilce i cynie.

Budleja Dawida i skrętolistna są żelaznymi pozycjami w zestawach roślin, które przywabiają motyle do ogrodu. Nie wszyscy wiedzą, że nocą przywabiają też motyle nocne (ćmy).
Oazy dla motyli mogą być utworzone na rabatach, balkonach, tarasach albo w specjalnych szklarniach. Jednak należy zadbać o odpowiednie nasłonecznienie (5-6 godzin dziennie intensywnego słońca) oraz osłonięcie przed wiatrem. Dobrze jest też zapewnić motylom miejsce lekko zacienione, w którym będą mogły się nieco ochłodzić, gdy się przegrzeją na słońcu.

Takie warunki zostały stworzone dla motyli w niektórych ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Wzorcowy ogród powstał w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu w Bernie. Niektóre rabaty, przygotowane tam specjalnie dla motyli, dają schronienie gąsienicom i poczwarkom oraz pozwalają im przekształcić się w pięknie, wielobarwne i pożyteczne motyle. A w tle, w kilku miejscach, za rabatami mijamy domki dla owadów - ze względu na rozmiary są to raczej osiedla. Wzrusza ta ogromna dbałość o owady, bez których rośliny nie mogłyby przetrwać. Ten ogród to ogród botaniczny, który pokazuje kolekcje różnorodnych roślin a jednocześnie dba o rośliny i owady jako współzależne elementy całego ekosystemu.

Wybierając się na wycieczkę do Niemiec, warto odwiedzić leżący 350 km za naszą zachodnią granicą Hannover, w którym znajduje się kompleks największych na świecie barokowych ogrodów królewskich -Herrenhausen Garten (założyła je księżna Zofia z Palantynatu). W jego obrębie znajdują się ogrody Georgengarten, Grossergarten i Berggarten. Przy wejściu do Berggarten odnajdziemy Regenwaldhaus (flora i fauna brazylijskiej puszczy tropikalnej pod gigantyczną szklaną kopułą) - to największa atrakcja tej części tego ogrodu botanicznego. W letnich miesiącach w Regenwaldhaus latają tropikalne motyle wyhodowane na specjalnej farmie motyli w Steinhude koło miasta Wunstdorf. We wnętrzu Regenwaldhaus panują iście podzwrotnikowe warunki z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością powietrza.

Z kolei w angielskim ogrodzie RHS Wisley Gardens część szklarni została przekształcona w egzotyczny raj. Spacerując pod palmami, wśród tropikalnych roślin, możemy zaobserwować egzotyczne, barwne motyle, ich zaloty i spijanie nektaru. Takie widoki pozwalają zapomnieć o smutkach zimowych miesięcy.

W Praskim Ogrodzie Botanicznym w lecie 2003 roku zbudowano tropikalną szklarnię "Fata Morgana". Ma imponujące wymiary: 130 m długości i 13 m szerokości. Szklarnia jest podzielona na trzy części, a w każdej lata mnóstwo kolorowych motyli egzotycznych. Jedna z jej trzech części prezentuje tropikalne lasy deszczowe, jest w niej nawet siedmiometrowy wodospad.

We Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym jedną część budynku z gadami wydzielono na papilionarium z tropikalnymi roślinami i egzotycznymi motylami. Zanim więc zachęcimy motyle do zamieszkania w naszym ogrodzie, o każdej porze roku możemy nasycić oczy ich pięknem w ogrodzie zoologicznym.

motyle.php?dzial=5&kat=18&art=12motyle.php?dzial=5&kat=18&art=12motyle.php?dzial=5&kat=18&art=12motyle.php?dzial=5&kat=18&art=12
oserwisie
imgstopka
link terra