Motyle są chyba najbardziej znaną, a już na pewno najbardziej lubianą grupą owadów.
Zwłaszcza motyle dzienne.
Spotykamy je co dzień nawet w centrach dużych miast. Siadające na kwiatach chętnie je fotografujemy. Ale czy naprawdę je znamy? Czy potrafimy nazwać nawet te powszechnie widywane? I czy naprawdę coś o nich wiemy? Czy widząc jednego z najbardziej rozpowszechnionych na całej północnej półkuli (z wyjątkiem obszarów polarnych) motyli rusałkę admirała (Vanessa atalanta) zdajemy sobie sprawę jak sprawnym jest lotnikiem. Większą część życia spędza w podróży. Na świat przychodzi w południowej Europie, w porze wczesnej wiosny. Gdy robi się tam zbyt gorąco i sucho niczym ptak migrant wyrusza na północ. Niełatwo go wtedy obserwować ponieważ leci pojedynczo lub w niewielkich grupach. W sprzyjających latach rozpoczyna lot masowo, zaraz po przepoczwarczeniu. Przy dobrych wiatrach w ciągu kilkudziesięciu godzin może przelecieć znad Morza Śródziemnego do Polski i dalej na północ. I lecąc z Grecji, Albanii czy Chorwacji przez wschodnią Europę już w kwietniu pojawia się w Polsce. Którędy wraca i czy przeżywa podróż powrotną? Tego do dziś nie udało się ustalić. Tego motyla szczególnie często można obserwować w sadach i ogrodach, na gnijących śliwkach, gruszkach lub jabłkach, gdy swą długą ssawką pobiera z nich soki (fot.).
Inne nasze pospolite motyle leśne:
Motyle latają bardzo dobrze, zwykle przebywają w koronach drzew. Żywią się nektarem. Występowanie: drogi leśne, skraje lasów, polany leśne. Pojaw motyla: od końca czerwca do połowy września w jednym pokoleniu. Rośliny żywicielskie: fiołek błotny i psi, malina. Zimowanie w stadium młodej gąsienicy w szczelinach kory.
Latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni)
Motyle żywią się nektarem pierwszych kwiatów. Żółte samce często latają wzdłuż skrajów leśnych i dróg w poszukiwaniu samic. To pierwsze motyle na wiosnę. Są jednymi z najbardziej długowiecznych motyli. Ich skrzydła posiadają lekko cytrynowy zapach. Występowanie: lasy, ogrody, sady, tereny ruderalne, zarośla, miedze, ugory. Pojaw motyla: od początku lipca do października w jednym pokoleniu. Po przezimowaniu od marca do maja. W gorące lata przechodzi diapauzę letnią. Rośliny żywicielskie: kruszyna pospolita, szakłak pospolity. Zimowanie w stadium motyla w opadłych liściach.
Motyle żywią się nektarem kwiatów (fot.), ale nie gardzą płynami z wilgotnej ziemi. Występowanie: łąki, ogrody, tereny ruderalne, zarośla, miedze, skraje lasów, lasy, pola uprawne, polany leśne. Pojaw motyla: od początku marca do końca września w trzech pokoleniach. Rośliny żywicielskie: z rodziny krzyżowych (rzeżucha, rukiew, gęsiówka, gorczyca, czosnaczek, tylko rzadko rośliny uprawne). Zimowanie w stadium poczwarki.
Motyl w poszukiwaniu pokarmu odwiedza nektarodajne kwiaty, preferując kwiaty fioletowe. Siadając natychmiast składa skrzydła i ukazuje oczka na ich spodzie (fot.). Występowanie: łąki, przydroża, skraje lasów, polany leśne Pojaw motyla: od początku czerwca do końca sierpnia w jednym pokoleniu. Rośliny żywicielskie: trawy. Zimowanie w stadium na wpół wyrośniętej gąsienicy wśród roślinności zielnej.