Zima jest dla motyli okresem szczególnie trudnym. Przeżycie zimowych chłodów możliwe jest dzięki zdolności owadów przechodzenia w stan diapauzy.
Motyle spędzają zimę w różnych stadiach rozwojowych, także jako postacie dorosłe. W naszych warunkach klimatycznych zimują zazwyczaj wykluwające się późnym latem lub jesienią osobniki drugiego pokolenia, przedłużając swoje życie, aż do wiosny kolejnego roku, kiedy to odbywają gody i składane są jaja (zobacz też: Gody motyli).
Postacie dorosłe motyli zimują ukryte w szczelinach pni, pod odchodzącymi płatami kory, pomiędzy opadłymi liśćmi, a także w szczelinach murów, w nieogrzewanych piwnicach, na strychach oraz w jaskiniach.
Cytrynki wśród śniegów
Bardzo często podczas ciepłych dni jakie czasami zdarzają się zimą, spotkać można zbudzone przedwcześnie motyle. Najczęściej są to jaskrawożółte samce latolistków cytrynków. Motyle te czasami budzą się już w lutym gdy jeszcze leżą płaty śniegu. Niestety wiele z przebudzonych zbyt wcześnie motyli zamarza lub zostaje zjedzona przez ptaki, dla których ospałe, wolno poruszające się owady są łatwym do schwytania celem.
Pawiki na strychu
W piwnicach i na strychach spotkać można najczęściej zimujące pawiki, rzadziej inne rusałki.
Motyli takich nie należy przenosić do cieplejszych pomieszczeń ani nie niepokoić. W cieplejsze wiosenne dni można pozostawić otwarte okno, tak aby motyle mogły swobodnie wylecieć na zewnątrz.